Ludzki organizm to bardzo skomplikowany zbiór organów, układów i naczyń. Należą do nich także zęby, które dodatkowo cechują się skomplikowaną budową poznawaną przez lata nauki przez przyszłych stomatologów. Ząb obok zewnętrznej warstwy posiada miazgę, czyli główny budulec jego wnętrza. Miazga narażona jest na występowanie groźnych chorób, które w efekcie powodują duży ból u pacjentów i mogą prowadzić do ekstrakcji zęba. Dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami miazgi nazywa się endodoncja. Jej główną metodą zabiegową jest leczenie kanałowe. O czym warto wiedzieć w tej kwestii?

Przebieg badania

Leczenie kanałowe zęba jest bardzo skomplikowanym badaniem, ponieważ wymaga od stomatologa niezwykłej precyzji. Sam zabieg wykonuje się za pomocą niezwykle cienkich narzędzi, które mogą mieć nawet 0,06 mm. Badanie składa się z kilku etapów, do których przede wszystkim zalicza się usunięcie chorej miazgi i dokładne opracowanie kanałów zęba. Następnie do starannie wypłukanych szczelin wprowadza się materiał budulcowy i przygotowuje koronę leczonego zęba. Wydawać by się mogło, że leczenie kanałowe nie jest skomplikowane, tymczasem niekiedy wymaga ono użycia przez specjalistę mikroskopu. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to dodatkowe utrudnienie dla dentysty.

Po pierwsze: profilaktyka

Warto wiedzieć, że często istnieje ucieczka przed chorobami miazgi zęba. Wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u specjalisty, by zmniejszyć szansę na zachorowanie uzębienia. Warto poddawać się takim zabiegom, jak higienizacja, która pomaga usunąć jedną z głównych przyczyn chorób zębów, czyli osadzający się kamień.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...