Mówi się, że medycyna, a w tym stomatologia są jednymi z najcięższych kierunków studiów wybieranych przez przyszłych specjalistów. Zdobywana na uczelniach wiedza oraz praktyczne umiejętności muszą być w przeciągu drogi zawodowej stale polepszane z uwagi na dynamiczne zmiany zachodzące w branży. Obok umiejętności adaptacji w zawodzie stomatolog musi cechować się także wszechstronnością, ponieważ wykonywane przez niego zabiegi to nie tylko uzupełnianie ubytków, czy usuwanie zębów. Należy do nich także leczenie kanałowe zęba, którego miazga została zakażona. Na czym polega to badanie?
Wysoka precyzja
Endodoncja, bo tak nazywa się dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami miazgi to specjalność, którą posiąść muszą niemal wszyscy przyszli stomatolodzy. Leczenie kanałowe wykonywane jest przy pomocy specjalistycznych narzędzi, których rozmiar to o wiele mniej, niż 1 mm. Oznacza to, że dentysta podczas pracy z zębem musi zachowywać się niebywale precyzyjnie, by nie uszkodzić otaczających ząb tkanek. Często specjalista decyduje się na leczenie kanałowe pod mikroskopem, ponieważ ułatwia mu to przeprowadzenie bezpiecznego dla pacjenta zabiegu.
Skomplikowane etapy
Samo leczenie kanałowe za pomocą precyzyjnych narzędzi można podzielić na kilka etapów. W uproszczeniu będzie to przede wszystkim usunięcie zakażonej miazgi i dokładne opracowanie kanałów zęba. W zależności od miejsca choroby mowa o jednym lub dwóch kanałach. Po dokładnym usunięciu miazgi przechodzi się do uzupełnienia kanałów specjalnym materiałem stomatologicznym oraz odbudowania miazgi zęba.
Podziwiam stomatologów.
Mój wujek ma gabinet, naprawdę robi wiele dla pacjentów.